V ČERVNU PODPORUJEME TENKÉ STŘEVO

10.06.2024

V červnu je nejvíce oslabený orgán a energetická dráha tenkého střeva. Slunce je v plné síla a s ním i element ohně, ke kterému tento orgán náleží stejně, jako jeho párový orgán srdce. Říká se o něm, že je naším druhým mozkem, sídlí v něm totiž naše obranyschopnost, střevní mikrobiom, proto bychom se měli velmi zajímat a starat o jeho zdraví a rovnováhu.

Něco málo z anatomie a funkce:

Tenké střevo je dlouhé cca 7 m, nachází se pod žaludkem, pokračuje ve střední a spodní části břicha a přechází do tlustého střeva.

Tenké střevo je z pohledu trávení potravy jedním z těch nejdůležitějších orgánů. Právě tenké střevo, pokud funguje správně, rozhodne, zda budou živiny z potravy správně vstřebány, nebo vyloučeny. Jeho funkce spočívá zejména v zajištění správného trávení - od příjmu potravy až po její další pohyb. Pokud je však tenké střevo přeplněno toxiny, může se trávicí soustava zpomalit a nebude pracovat tak účinně.

Co na to TČM:

Tenké střevo hraje významnou roli při rozdělování čistého od nečistého na tělesné ale i psychické úrovni. Tenké střevo má schopnost řídit přeměnu a oddělovat potřebné od nepotřebného. Během dne a celého života se setkáváme s množstvím vjemů, které je třeba zpracovat a rozřadit. Potřebné vjemy se přeměňují v prospěšné aspekty naší psychiky, zatímco nepotřebné vjemy jsou vyřazovány a odstraňovány.

Hodina tenkého střeva: nejvyšší činnost podle orgánových hodin je v době mezi 13. – 15. hodinou

Potíže se mohou projevit / symptomy:

Pokud je tenké střevo v nerovnováze, může se projevit zmatek a ambivalentní chování, a to může vyvolat další nepříjemné emoce, jako je smutek, frustrace, nedostatek radosti, kritičnost, cynismus, naivita, přílišné analyzování situací nebo ctižádost bez schopnosti těšit se z úspěchu. 

Tato nerovnováha také může způsobit různé fyzické příznaky a potíže, například průjmy, napětí svalů břicha, bolest v podbřišku, krku a ramenou, dvojitou bradu, abscesy v ústech a na rtech, tenisový loket, omezenou pohyblivost ramen, potíže s otáčením hlavy, hemoroidy, křečové žíly, anémii, studené končetiny, bolesti hlavy a migrény, nebo potíže se sluchem a močením.

Pokud je energetická síla tenkého střeva vyčerpána, může docházet k obtížnému vstřebávání živin a nedostatečnému příjmu živin, což může vést až k celiakii nebo nesnášenlivosti lepku, což poškozuje vnitřní stěnu střeva a klky. Tím vzniká závažný problém s přijímáním potravy, který často provází alergické reakce, nevolnost, nadýmání a průjmy. Tělo tak může ztratit množství vitamínů a minerálů, což v konečném důsledku může vést k významnému úbytku hmotnosti. Naopak, příliš silná energie tenkého střeva může vést k ranní ztuhlosti šíje a krku.

Etikoterapie: Potíže v oblasti tenkého střeva by měly nastolit otázku, zda příliš neanalyzujeme, neboť funkci tenkého střeva charakterizuje rozklad, štěpení a zacházení do detailů.


Jak posílit správnou funkci tenkého střeva:

Stravování: V létě dbejte na lehká, čerstvá a osvěžující jídla. Je nejlepší čas zařadit do své stravy křupavé saláty ze syrové zeleniny a ovoce. Jezte krátce povařená jídla, přidejte klíčky a nepřehánějte to se studenými lákadly, jako je zmrzlina či ledová tříšť - tělo ještě více zahřejí, protože musí vynaložit více energie a tepla, aby je zpracovalo. Držme se pravidla všeho s mírou a mysleme na svůj střevní mikrobiom, který ovlivňuje imunitu, náš nervový a hormonální systém i naše emoce. Podpořte ho kvalitními fermentovanými a mléčnými produkty.

Bylinky: kontryhel, ostropestřec, máta, pampeliška nebo řepík

Aromaterapie: posilující účinek má máta, bazalka, grapefruit, cypřiš. Protizánětlivý heřmánek a majoránka.

Jóga: 

Pro správnou funkci orgánů naše břicha je moc důležité brániční dýchání, umět se zhluboka nadechnout do břicha. Úplně postačí, když si lehneme na záda s pokrčenými koleny, položíme dlaně na břicho a začneme si pod své dlaně dýchat. Pro dynamičtější stimulaci a nastartování trávení přidejte do své ranní rutinu pránájámu bhastrika, agnisára nebo kapalabháti.

Z pozic zařadíme takové, kde břicho nějakým způsobem stlačujeme. Můžeme být na břiše v pozici kobylky, luku nebo kobry. Také v jakémkoliv předklonu ve stoji nebo vsedě nebo v pozici Apanásana na zádech. Skvělými stimulačními pozicemi jsou také twisty páteře, kterých existuje opět mnoho variant v různých výškách těla. Určitě zařaďme i pozice, které naopak bříško protáhnou, jako jsou zmíněné rotace nebo záklonové pozice - velbloud, malý můstek, sedlo.

Lekce pro podporu trávení najdete v členské sekci NAVA jóga na DOMA v sekci Podpora orgánů: Podpora orgánů & fyziologie