V KVĚTNU podporujeme SRDCE
Srdce je nazýváno vládcem všech orgánů, také císařem mezi orgány. Vnímá všechny poruchy a pozitivní vlivy, které se odehrávají v jiných orgánech. Srdce zastává v organismu mnoho funkcí. Hlavní z nich je řízení krve a cév (96 000 km cév). Srdce má na starosti ovlivňování kvality krve a zajišťuje její cirkulaci. Řídí i kvalitu a stav celého systému drah krevního oběhu, tj. tepen, žil i vlásečnic. Je nejdražší pumpou světa (bije více než 100 000 x za den). V jaké kondici máme, srdce poznáme na tváři, jelikož se na ni srdce promítá, neboli vybarvuje. Zdravé srdce zbarví tváře zdravě do červena a pokožka je svěží, pružná a lesklá.
Hodina srdce: 11-13 hod., pokud se v této době vyskytne nějaký stres, může docházet k poruchám soustředěnosti a k únavě.
Někdy se tato únava řeší kávou, což srdci zrovna neprospívá, není vhodné zatěžovat tělo velkým množstvím jídla, pro kardiaky je tato doba nejexponovanější a měli by na sebe dávat obzvláště pozor, nastává mírný útlum, a proto je vhodné jít na lehkou procházku či krátký spánek.
Potíže se mohou projevit / symptomy:
Nadměrné pocení, změny na tváři popelavá, změny na špičce jazyka mapy, skvrny, bolest na hrudi, bušení srdce, citlivost na teplo a chlad, únava, závratě, angína (slabý srdeční sval), nespavost, řečové vady, suchost v ústech, škubání svalstva, nízký nebo vysoký tlak, oteklé a bolavé klouby, návaly, pocení
Psychosomatika srdce:
Srdce je nazývané sídlem "shen", což lze přeložit jako duch – je zde tedy sídlo naší DUŠE, které bychom měli naslouchat. Pokud se nemůžeme v některé věci rozhodnout, zeptejme se srdce. Jak se cítíme, co nám daná situace přináší – smutek a stres nebo radost a nadšení? Plán duše je ukrytý v srdci.
Hlavním cílem srdce je LÁSKA, sebeláska. Hlídání si hranic, odstřihnutí se od toxických vztahů. Nejprve ale pracujme na zdravém vztahu k sebe sama, tam vše začíná. Teprve pak můžeme budovat zdravé vztahy s ostatními.
Dalším důležitým tématem jsou nezpracované nebo potlačené emoce. Mohou se projevit jako strachy, úzkosti nebo velmi často jako pocit, že se nemůžeme nadechnout. Naše srdce je stažené, nemá prostor se vyjádřit a to nás zatěžkává fyzicky i psychicky. Tyto stavy opět vedou k tématu sebelásky, přijetí sebe sama, dovolení si se vyjádřit, jak to cítím, dovolit si se zastavit, zpomalit a zhluboka se nadechnout ať už opravdově nebo metaforicky.
ETIKOTERAPIE: srdce onemocní, pokud se řídíme jen hlavou, srdeční čakra se zúží a její energie láska je nahrazována strachem.
Jak srdce posílit?
Nejvíce nám v léčbě srdce pomůže PŘÍRODA, která je v tomto jarním období nejvíce aktivní – vše se probouzí, pučí, zelená. Ne nadarmo je ZELENÁ BARVA barvou srdeční čakry. Buďte k sobě laskaví, dopřejte si klid, svěžest a plynoucí řád přírody, účinky pocítíte okamžitě.
Bylinky: heřmánek, máta, lípa, levandule, kajenský pepř, smetánka lékařská, srdečník obecný, bazalka
JÓGA:
Pránájáma, práce s dechem vám pomůže zklidnit váš nervový systém, utišit mysl a soustředit se na přítomný okamžik. Volte typy dechů, kde převažuje vyrovnaný a klidný rytmus anebo prodloužený výdech.
Pak lépe přejdete k meditaci, která ukázní mysl a pomůže vám nahlédnout do krajiny vašeho srdce. Tak se naučíte lépe vnímat své potřeby, pocity, které nám právě mysl svými neustálými procesy v hlavě překřikuje, upozadí.
Z pozic volte záklonové pozice a pozice otevírající oblast srdce: ryba – matsjásana, můstek – setu bandhásana, spící motýl – baddhakónásana, otevření srdce – anahatásana, sedlo – supta virásana, velbloud – uštrásana, luk – dhanurásana, rotace na zádech aj.
Pokud chceme jít do hloubky těla a stimulovat meridián srdce, zaměřme se na pozice protahující hrudník (již některé zmíněné výše v jinové formě) a také pozice stimulující ramena a paže: orlí paže v pozici tkaničky, sfinga, otevírání hrudníku vleže na břiše, ryba s oporou aj.
Pro podporu srdce využij některou z nových květnových lekcí na doma směřované na téma srdce. Najdeš je v členské sekci: PŘIHLÁŠENÍ
"Našim nejdůležitějším úkolem života je svému srdci naslouchat. Nedovolit mysli, aby jeho tichý hlas překřičela. Dovolme si klid a ticho, abychom ho slyšeli.
Jen tak budeme žít v souladu se sebou sama, v souladu se svoji duší."
Aromaterapie:
- Levandule – harmonizuje srdce, snižuje krevní tlak, pomáhá při srdečních a emočních obtížích, zklidňuje
- Rozmarýn – zvyšuje krevní tlak, pomůže rozproudit energii i krev, když jsme srdečně i fyzicky chladní
- Citron – ochlazuje, pročisťuje od vypjatých emocí, přináší lehkost a radost
- Ylang-ylang – harmonizuje srdce, vhodný při nespavosti, tachykardii či vysokém krevním tlaku, pomůže vyjádřit potlačené pocity, sedativní účinky
- Palmarosa – má ochlazující účinky
- Růže – harmonizuje srdeční činnost, tiší arytmii, zklidní emocionální výkyvy, podporuje sebelásku, omlazuje
- Geranium – nositel ženské energie, posiluje intuici a vnímavost, proti úzkosti